YBYR Podcast

Podcast je českém jazyce.

Logo-podcast class=podcastlogo

Vítejte u poslechu podcastu “You Build It You Run It”. Podcast o všem co potřebujete vědět když chcete provozovat globální internetovou službu. Tématem vás provázejí Láďa a Vilda.

Odkazy na místa kde se dá podcast poslouchat

Episody

10 - S Lukášem Linhartem o Scrumu

Vítejte u poslechu podcastu “You Build It You Run It”. Podcast o všem co potřebujete vědět když chcete provozovat globální internetovou službu. Dnešní díl je speciální, protože kromě mě, Vildy, a Láďi, na které jste zvyklí se k nám přidá host. Tím je náš kamarád Lukáš Linhart neboli Almad. Almad byl prvním zaměstnancem Apiary, zastával tam funkci CTO a hlavně nás najal. Má zkušenosti s vývojem, vedením projektů i se zodpovědností za produkt jako takový a hodně se zabývá produktivitou týmů. Právě s Almadem se budeme bavit o SCRUMu.

9 - Panel discussion at Pycon CZ 2023
  • Záznam z panelové diskuze na Pycon CZ 2023 (anglicky)
  • Video záznam - https://www.youtube.com/watch?v=xFn0sARWvHU
  • Mluvime s Naďou Jašíkovou, která je SRE veteránka z OCI a Karlem Minaříkem, který strávil skoro 10 let v Elasticu.

8 - DevOps Report a DORA metrics

Dnešní díl bude hlavně o tom jak dobře a rychle dostaneme změny do produkce. Jak poznáte, že to děláte dobře a co měřit aby to tak zůstalo. Neboli když neměříš tak nevíš a neřešíš.

Třetí živá panelová diskuze, tentokráte bude v rámci Pyconu který se koná 15.-16. září v Praze. Budeme mluvit s Naďou Jašíkovou, která je SRE veteránka z OCI a Karlem Minaříkem, který strávil skoro 10 let v Elasticu.

7 - Incident Antipatterns

V dnešním díle budeme pokračovat v incidentech z minulého dílu. V tomto díle se zaměříme na to co nedělat.

Incident Antipatterns

Training provided by PD

6 - Incident handling, hope is not a strategy

V dnešním díle se budeme zabývat tím černým scénářem kdy služba nefunguje jak má nebo něco jiného je špatně. Co s tim jak to vyřešit rychle čistě a bez krve? O tom, že štěstí přeje připraveným a že ta hlavní otázka není jestli se to rozbije, ale kdy a co budeme dělat pak.

Hope is not Strategy - https://sre.google/sre-book/introduction/

PagerDuty Incident Response - https://response.pagerduty.com/

Executive Swoop and Poop - https://response.pagerduty.com/training/courses/incident_response/#do-you-wish-to-take-command

Nezapoměňte nás sledovat na Mastodonu - https://mastodonczech.cz/@ybyr

5 - On-Call: Jak to udělat správně

 Z You build it you run it se dneska budeme i nadále bavit o té Run It části  a hlavně o tom jak poznáte, že děláte on-call dobře, udržitelně a že plní účel. Taky se podíváme na to, jaké nástroje vám mohou pomoci a bez kterých se fakt neobejdete.

4 - Když nejede Seznam.cz tak nejede český internet

You build it you run it znamená, že někdo se stará, aby služba běžela dobře 24x7x365. To znamená, že někdo je připravený zasáhnout v neděli ve 4 ráno. O tom jak zavést takový režim, co to obnáší a jak si to zorganizovat se budeme bavit v tomhle díle.

  1. Pager - https://cs.wikipedia.org/wiki/Pager
  2. PagerDuty - https://www.pagerduty.com/
  3. Roundtable na WebExpu - https://webexpo.net/sessions/roundtable-discussion-you-build-it-you-run-it
  4. Webexpo 2023 - 20% sleva na vstupenky s kódem "LadaPrskavec"
  5. How to design On-Call: https://www.prskavec.net/courses/how-to-make-oncall

3 - Rychlá zpětná vazba je o co tu jde

Jak se vývoj posunul za posledních 30 let od software pro hardware až po vývoj pro webové služby.

Něco na závěr

2 - Ohlédnutí za panelovou diskuzí v Ataccamě

19. ledna 2023 jsme pořádali panelovou diskusi v Ataccamě. Díky všem, kdo jste dorazili. Hosty byli Roman Pichlík z Ataccamy, Jirka Brunclík z Product Boardu, Borek Bernard z Shoptetu a samozřejmě taky Vilda s Láďou. Pro ty z vás, kdo tam nemohl být v téhle epizodě shrnujeme to, co tam zaznělo.

1 - You Build It, You Run it

Vítejte u poslechu podcastu “You Build It You Run It”. Podcast o všem co potřebujete vědět když chcete provozovat globální internetovou službu. Tématem vás provázejí Láďa a Vilda.

V první epizodě představíme heslo “You build it, you run it” a proč si myslíme, že je to užitečný pohled na provozování služeb. A samozřejmě se také představíme.

Registrace na event 19.1.2023 - https://www.eventbrite.ca/e/you-build-it-you-run-it-the-right-way-to-run-distributed-systems-tickets-500605463417